Sık Sorulan Sorular

Kayıt öncesi dönem

1-Yeni kayıt yaptıracağım, çocuğumun daha önce hiç bir okul tecrübesi yok. İzleyeceğimiz süreç nasıl olmalı?

Çocuğumuzu bir hafta süreyle aşamalı olarak okula alıştırıyoruz. Bu süreçte de velimizi kurumumuzda misafir ediyoruz.

Birinci gün saat 10:00 gibi evde kahvaltısını yaparak ebeveyni ile okulumuza gelen öğrencimizi yaşına ait oyun grubuna veya bireysel oyuna alıyoruz. 1 saatlik bir süreçte sürekli değişen aktivitelerle çocuğumuzun oyun oynamasını sağlıyoruz. Bu süreç içerisinde çocuğumuzun ebeveynini görmek istediği durumlarda, uygun alanlarda çocuğumuzla ebeveynimizi bir araya getiriyor daha sonra tekrar oyun ortamına döndürüyoruz. 1 saatlik aktiviteyi en ilginç, çocuğun en keyif aldığı zamanda noktalayıp çocuğumuzun bir sonraki gün istekle okula gelmesini hedefliyoruz.

İkinci gün aynı aktiviteleri yarım saat arttırarak 1.5 saate çıkarıyoruz. 

Üçüncü gün ise öğrencimizi kahvaltı saatine dahil etmemizle süreç 2 saate uzuyor.Dördüncü gün öğrencimizi hem öğle yemeği, hem sabah kahvaltısına dahil ediyoruz. Öğrencimizin durumuna göre 3-3,5 saatlik süreçte kurumda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Beşinci gün tam gün eğitime dahil olacak öğrencilerimizi uyku saati ile tanıştırıyoruz.Ancak bu örnek programlama her öğrencimiz için bire bir uygulanamıyor. Tüm çocukların bireysel farklılıkları, ihtiyaçları bize yol gösteriyor ve işleyişte uyum süreçleri 15 güne bazen 3 haftaya varan sürelere uzayabiliyor.

Uyum süreci dönemi çocuk kadar, anne-babanında yaşadığı bir dönemdir. Çocuğumuz kadar anne-babamızında çocuğundan ilk kez ayrılma süreçlerini yönetmeye gayret ediyoruz. Bu anlamda, psikoloğumuz, çocuk gelişimi uzmanı idari personelimiz de ailelerimize rehberlik ediyorlar.

2-Öğretmenleriniz nereden mezun?

Öğretmenlerimiz okul öncesi öğretmenliği, ya da çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği mezunu. Ayrıca, lise mezunu öğretmenlerimiz okulumuzda yardımcı öğretmenlik yapabiliyorlar. İngilizce anadilli sınıflarımızdaki öğretmenler ise bu bölümleri İngilizce okumuş, ya da yurt dışındaki eğitim programlarında görev almış çocuk gelişimcilerdir.

3-Sınıflarda yardımcı öğretmen var mı?

Sınıflarda toplam 13 öğrenci bulunuyor. Bir asil, bir yardımcı öğretmen yanısıra İngilizce&Fransızca gibi branş derslerinde ise 3. öğretmenler görev alıyor.

4-Çocuğum kurumunuza ne kadar sürede alışır? 

Çocuğun alışma süreci çocuktan çocuğa değişmektedir. Oryantasyon haftasında sizlerden destek alarak çocuğumuzun Seteney’e güvenli bağlanma sürecini desteklemek suretiyle ilk haftayı sağlıklı bir şekilde atlattığımızda, bir sonraki hafta uyum sürecimizi tamamlamış oluyoruz.

5-Çocuğum alışmaz ise ne olur?

Öğrenci adayımızı gözlemledikten sonra alışamadığı eğitimciler tarafından tesbit edildiğinde, genellikle bu 1. ayda oluyor, eğer hala oryantasyon tamamlanamıyor ise kısa bir süreliğine alıştırma sürecine ara veriyoruz ve iki ay sonra tekrar davet etmek üzere velimize teşekkür ediyoruz. 

6-Biz çocuğumla ilk defa ayrılacağız, bu süreci nasıl yönetmem lazım? Nasıl hareket etmeliyim?

İlk başladığımızda öğrencimizin grubu reddetme, ağlama, eve gitme isteği gibi davranışları geliştireceği ön kabulünde olmamız gerekiyor. Alışma sürecinde çocuğumuz her gün okula mutlu ve istekli gelmeyecektir. Evden ayrılmamak için bahaneler üretebilir. Anneyle tensel temasını arttırabilir. Bir yerlerinin ağrıdığını söyleyebilir. Okulda arkadaşlarının ona iyi davranmadığını söyleyebilir. Burada ebeveynin net ve kararlı duruşu çok önemli. Çocuğumuzun şikayetlerini dinlemeli, duymazdan asla gelmemeli. Bu arada, gerek ebeveyn, gerek aile büyüklerinin ya da bakıcının yorum yaparak ya da konuyu uzatarak çocuğun mevcut rahatsızlığını derinleştirmemesini sağlamak gerekiyor. (örn: Şikayet; “Sınıfta mavi sandalyeye oturmak istemiyorum”.Öğrenci veliden öğretmenine onu başka sandalyeye oturmasını talep edebilir. Ya da veli gayr-i ihtiyari olarak öğretmene talepte bulunabilir. Burada öğrenci; “kendimi sınıfta güvenli alanda hissetmiyorum“ demek istemektedir. Velinin öğretmenine “mavi sandalyede oturtmayalım” komutu öğrenci ile öğretmenin diyaloğunu kesen; öğretmenin öğrencinin ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamasını engelleyen bir durumdur. Bir süre sonra bu iletişim şekli alışkanlık haline gelebilir, altında farklı bir sebep olan anlamsız şikayet takıntıya dönüşebilir. Her zaman kırmızı sandalyeye oturma isteği… gibi. Öğrenci problemini kendi dile getirmeli, getirmeye teşvik edilmeli öğretmen ve ebeveyn asla karşı karşıya gelmemeli. Ebeveyn ve öğretmen çocuğa karşı ortak dili kullanmalı.Alışma sürecinin haricinde genel olarak veli öğretmenle karşı karşıya gelmemeli, iletişimi kurum yönetimi ile sağlamalıdır. Bu yaklaşım daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.Alışma sürecinde veli kararlı olmalıdır. Çocuk gelişimi uzmanı idari personelin ve kurum psikoloğunun yönlendirme ve tavsiyelerine uymalı, kaygı ve endişelerini çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir. Alışma sürecinde eve gelen çocuğumuza “evet-hayır” soruları sormamalıyız. Örneğin; Bugün okulda mutlu muydun? Çocuk karmaşık duygular yaşadığı için net cevap gerektiren sorulara cevap vermekte zorlanır. Aynı zamanda ebeveynin kaygısını hissettiği için farklı cevaplar vermek ihtiyacı içinde olabilir. O nedenle dolaylı sorularla çocuğun hissiyatını anlamaya çalışmak daha önemlidir. Örneğin; “Bugün okulda en çok neyle oynamayı sevdin?”,”Bugün okulda seni en çok mutlu eden olay neydi?”Olumlu cevaplar çağıran sorular çocuğumuzu bu süreçte daha rahat ettirecek ve olumlu düşünmesini sağlayacaktır

7-Çalışıyorum. Bakıcı mı? yoksa okul öncesi kurumu mu? hangisi çocuğum için daha uygun olur?

Kreş ortamı çocuğunuzun sosyalleşebilmesini, kelime hazinesinin gelişebilmesiniz, paylaşmayı öğrenebilmesini sağlar. Ayrıca özgüven duygusunu da destekleyeceği için çalışan annelere tavsiyemiz okul ortamında çocukların büyümesi olacaktır.Ailenin, bakıcının öncelikle asgari kendi dil-kültür yapısını çocuğa kazandıracağını, çocuğun bakıcı ile büyüdüğünde ancak bireysel şekilde oynayabileceğini…gibi durumları göz önünde bulundurması gerekir.Kimi zaman onarılması çok zor olan, hatta psikolojik destek gerektirecek duygu ve davranış problemleri ile karşılaşabilme ihtimali ise bakıcı ile çocuk büyütmenin ciddi risklerinden biridir.Çalışan anne çocuklarının asgari aşağıdaki planlama ile büyütülmesini tavsiye ederiz:0-12 ay: Anne1-2 yaş: Anne-Baba ya da aile büyükleri (bakıcının fonksiyonu burada sadece destek hizmetleri olmalı)2 yaş sonrası: iyi araştırarak buldukları, çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri okul öncesi eğitim kurumu bundan sonraki süreçte aileye destek vermelidir. 

8-Çocuğumun astım, alerji (besin,toz, hayvan alerjisi gibi) kronik hastalıkları var. Bulunduğu ortamı nasıl yönetiyorsunuz?

Kurumumuzda halı bulundurmuyoruz.Yer zeminlerimizi özellikle fitalatsız, düşük emisyonlu (havaya zehirli gazları karıştırmayan) akarlar gibi alerjenleri tutmayan, kalın linolyum (tarkett) zeminlerle kapladık. Zeminlerimiz rutin olarak, kokusuz ozonlu temizlik maddeleri ile temizleniyor. Süpürme çocuklar sınıf dışındayken yapılıyor ve lar havalandırılıyor. Aylıkolarak tüm okul buharlı oksijenle temizleniyor (farmaboss).

Astımı olan öğrencilerimiz için velinin yönlendirmesi doğrultusunda hava verme işlemi uygulanıyor. Acil atak geliştirme ihtimali veya herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında, ilk yardım eğitimi belgeli çocuk gelişimi uzmanımız tarafından öğrencimizin ilk müdahalesi yapılıyor. Aileye haber veriliyor. Aciliyete göre ailenin yönlendirmesi ile, ulaşılamadığında ise en yakın sağlık kuruluşuna ya da öğrencinin kendi doktoruna müracat ediyoruz.

 Bizler Seteney’de her hayvanı çok seviyoruz. Ancak alerjik tepkimelere sebep olmayan balık, kaplumbağa gibi hayvanları besliyoruz. Gıda alerjileri ile ilgili aile ile detaylı bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Öğrencinin kendi yemeğini yanında getirmesini öneriyor, yemek saatlerinde servisini yapıyoruz. Öğrencilerimiz öğünlerini yemekhanede tüketirken, yemekhane dışı ortamlarda yiyecek tüketimine izin vermiyoruz. Okulumuzda alerjik ataklara karşı merhem, alerji ilaçları ve penepin ya da epipen otoenjektör bulunduruyoruz.

9-Çocuğumu teyzesi, anneannesi, halası geldiğinde benim haberim olmadan teslim ediyor musunuz? Servisi olmayan çocuğun kime teslim edileceği ile ilgili nasıl bir politika uyguluyorsunuz?

Öğrencimizi evli çiftlerde anne-baba, boşanmış çiftlerde velayet hakkı olan ebeveyne teslim ediyoruz. Bunun dışında eğer herhangi bir yakın veya tanıdık öğrenciyi okuldan alacak ise, anne-babanın önceden kurumu arayıp beyan etmesini ve kişinin kimliği ile gelmesini istiyoruz. Kimlik bilgileri ile verilen beyan örtüştüğü takdirde öğrencimizi teslim ediyoruz. 

Öğrencimizin kendini alacak olan şahsı tanıyor olmasını önemsiyor, ailelerimizin konuya özen göstermesini bekliyoruz. 

10-Okulunuz hangi saatler arasında açık oluyor. Herhangi bir sepepten ötürü çocuğumu almaya geç geldiğim durumlarda ne yapıyorsunuz?

Kurumumuz sabah 7:30’da açılıyor. 18:30’da kapanıyor. Velimizin geç kaldığı zamanlarda kurumu bilgilendirdiği takdirde çok nadir olmak kaydı ile kurumda çalışan sorumlu kişiler öğrencimize eşlik ediyorlar.


Ancak, geç kalma durumlarını velimizin iyi yönetmesini bekliyoruz. Çünkü çocuklarda zaman kavramı farklı işler. Arkadaşsız tek başına kaldığı için bir sonraki günokula karşı isteksizlik doğabilir. Anne-babaya karşı güvensizlik gelişebilir. Aynı zamanda öğrenciye eşlik eden personelin ertesi gün performansında düşün olabilir. Bu da öğrencimize istediğimiz kalitede hizmet veremememize neden olur.Bu nedenle okul giriş-çıkıış saatlerine velilerimizin azami özen göstermelerini rica ederiz.

11-Önceliğim çocuğumun öz bakımının iyi yapılması ve çocuğumun mutlu olması. Daha ileriki yaşamında nasılsa eğitim alacak. Bu konuda kurumunuzun yaklaşımı nedir?

Eğitimi önemsiyoruz. Kurumumuzu bir çocuk bakım merkeziolarak planlamadık. Ancak, eğitim öğretim fafaaliyetlerini çocuğumuzun keyif alacağı şekilde oyunlarla gerçekleştiriyor ve küçük yaştan başlayan eğitimin daha kalıcı olduğunu bilerek önemsiyoruz. 

Kayıt süreci

12-Seteney’in okul ücret ve ödeme planları nasıldır?

İki tip ödeme planımız mevcut. Ödemelerimiz peşin yıllık ödeme ve aylık ödeme olarak ikiye ayrılıyor.Yıllık peşin ödememiz daha avantajlı olup 10 aylık süreyi kapsıyor. Yaz okulu ayrı ücretlendiriliyor.Velilerimiz havale, peşin ödeme ya da kredi kartı ile ödemelerini gerçekleştirebiliyorlar.Oyun gruplarında ise günlü ve saatlik olarak ücretlendirme yapılıyor.

13-Aylık ödemeler hangi tarihler arasında yapılıyor? 

Aylk ödeme planını tercih eden velilerimizin ödemelerini ayın ilk günü ve onbeş’i arasında gerçekleştirmelerini rica ediyoruz. 

14-Kayıt esnasında gerekli olan evraklar nelerdir?

  1. Öğrencinin 4 adet vesikalık fotoğrafı
  2. Aşı kartı fotokopisi
  3. Doktorundan sağlık raporu
  4. Anne-baba-çocuk kimlik fotokopisi
  5. Sözleşme
  6. Çocuk gelişim dosyası

14-Sözleşme beni maddi olarak bağlar mı? Yıl ortasında mali düzenimizde bozukluk, muhtemel taşınma veya hastalık gibi durumlarla karşılaşırsam sözleşmeden dolayı 10 ay boyunca ödeme yapmak zorunda mıyım?

Bu gibi durumlarda velilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.Taşınma, işten çıkarılma gibi durumlarla karşılaşan velilerimizin sözleşmelerini devam eden takvim ayının bir sonraki ayında fesh ediyoruz.Hastalık durumlarında ise öğrencimizin doktorundan okula devam edemeyeceğine dair rapor talep ediyoruz.Bu gibi durumlarda sözleşmemizi karşılıklı olarak feshetmekteyiz.

15-Çocuğum hastalandı,(ör; grip oldu) ve okula gelemedi. O ayı tam ödeyecek miyim?

Öğrencimizi resmi olarak kayıt ettiğimizde bağlı bulunduğumuz bakanlığa ve e-okul sistemine bildiriyoruz. O nedenle Seteney bir oyun evi değildir. Her öğrenci akanlığın öngördüğü ve yerine başka bir öğrencinin alınamayacağı kontenjan dahilinde kayıt edilir.O nedenle ödemelerimiz her özel okul öncesi eğitim kurumlarında olduğu gibi ğrencinin geldiği gün sayısı üzerinden hesap edilmemektedir.

16-Aylık ve yıllık ücretleriniz nelerdir?

2019-2020 eğitim öğretim yılında Seteney’de tanımlanmış indirimler:Kardeş indirimi: %10İndirimli kayıt dönemimiz mayıs-haziran sonu arasındadır. İndirimli kayıt döneminde kayıt olan öğrenciler belirli bir indirim oranından faydalanmakla birlikte yeni dönem zammından etkilenmezler.

Ödeme planı ve ücretler ile ilgili kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. 

17-Seteney’de ne gibi indirimlerden faydalanabiliriz? Kayıt dönemi ve indirim dönemleriniz var mı?

Ödeme planı ve ücretler ile ilgili kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz. 

18-12 aylık toplu ödemede, yaz okulunda olacak muhtemel fiyat farklarından etkilenir miyiz?

Yıl boyu toplu ödemenin avantajı ödeme planını ve ücretleri tüm yıla indirimli oranlar üzerinden sabitlemiş olmaktır. Yaz okulu aylık ödeme planında her dönem yeniden ücretlendirilir.

19-Aylık ve yıllık ödemelerim dışında farklı bir ödeme talebiyle karşılaşacak mıyım?

Çocuğumuzun kullanacağı eğitim setleri, kırtasiye bedeli, kullanacak ise servis ücreti ayrı ücretlendirilir. Binicilik, yüzme, tiyatro etkinlikleri, müze gezileri gibi etkinliklerimiz ekstra ücret kapsamındadır.Seteney’de ayrı tahsil edilen bir yemek ücreti yokdur.

Beslenme

20-Seteney’in menülerinde tavuk etine yer veriyor musunuz?

Hayır. Tavuk eti yerine hindi eti tüketiyoruz. Aşçımız Şükran Hanım hindi ile çocuklarımızın çok sevdiği, çocuk beslenmesine uygun yemekler hazırlıyor.

21-Yemekleriniz okul da mı pişiyor? yoksa catering firması tarafından mı hazırlanıyor?

Catering firmaları ile çalışmak şüphesiz kurumun maliyetlerini düşürüyor ve karlılık açısından daha avantajlı oluyor. Ancak Seteney olarak prensiben çocuklarımıza sunduğumuz yiyeceklerinin tüm süreçlerini takip edebilir ve yönetebilir konumda olmayı tercih ediyoruz o nedenle herhangi bir yemek firması ile çalışmıyoruz. Tüm gıda ürünleri aşçımız tarafından hazırlanıyor. Dondurulmuş ürünler kullanmıyoruz.Meyve ve sebze alımlarını haftalık olarak köy pazarından yapıyoruz.Yumurtalarımız bir velimizin çiftliğinden geliyor. Hatta bu çiftliğe düzenlediğimiz gezimizde öğrencilerimiz yumurtaları ağaç diplerinden kendileri topladılar. Yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz.Kahvaltıda şekerle tatlandırılmış marmelat, reçel gibi ya da palm yağlı gıdalar sunmuyoruz.Çorum’da bir köyde özel olarak hazırlattığımız eski usül üzüm suyu ile tatlandırılmış, yaylalardan toplanmış tamamen doğal kuşburnu marmelatı, bal, tahin ve pekmez kahvaltılıklarımız arasında yer alıyor.Ana menülerimizi tencere yemekleri oluşturuyor.Yiyeceklerimiz günlük olarak hazırlanıyor. Hiçbir öğün bir önceki gün toplanmıyor.Süthanem’den günlük süt alışverişimizi yapıyoruz. 

22-Yemek yemek istemeyen, ya da bağımsız yiyemeyen çocuklara nasıl davranıyorsunuz? 

Çocuklarımıza yemek konusunda mutlaka destek sağlanıyor. Bizler yediriyor ya da yemelerine yardımcı oluyoruz. Zorlamadan, zaman içerisinde öğrencilerimizin kendi başına yemek yemelerini destekliyoruz.Okulumuzda yemek ve uyku gibi konularda çocuklarımıza dikte ederek ya da zorlayarak değil “bir kaşık tadına bakma” uygulaması gibi uygulamalarla çocukların tanımadıkları ya da reddettikleri besinleri tanımalarına fırsat oluşturuyoruz. Zaman içinde çocuklar tercih etmedikleri yiyeceklerin diğer arkadaşları tarafından tüketildiğini görünce (intoleransları olmadığı sürece) bu besinleri tüketmeye başlıyorlar.

23-Haftada kaç gün süt veriliyor?

Haftada 5 gün süt ve süt ürünleri çocuklarımıza sunuluyor. Ayran, yoğurt, yoğurtlu çorba, muhallebi, sütlaç gibi. Ancak kahvaltı menümüzde süt haftada 3 gün yer alıyor.

22-Haftada kaç gün yumurta veriyorsunuz?

Haftada en az 3 gün yumurta veriyor ayrıca yumurtalı yiyeceklerle (yumurtalı ekmek, yumurtalı ıspanak, yumurta salatası, peynir-yumurtalı ekmek gibi…) yiyeceklerle çocuklarımızın hayvansal protein almalarını destekliyoruz.

23-Hazır paket ürün ve gıdalar kullanıyor musunuz?

Hiç bir suretle katkı maddeli ürün kullanmıyoruz. Yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz. Sütümüzü günlük olarak temin ediyoruz. Katkı maddesi dışında şekerli ürünler de kullanmıyoruz. Velilerimizden de aynı hassasiyeti bekliyoruz.

24-Çocuğum… yemeğini yemiyor. Bana gönderdiğiniz formlarda yediğini beyan ediyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Anaokulu’nun şaşırtıcı etkilerinden biri de sıklıkla karşılaştığımız çocuğun evinde önceden ve hatta halen reddetmekte olduğu gıdaları okulda tüketmesi durumudur.


Böyle zamanlarda, çocuğunun normalde yemediği yiyecekleri yediğini beyan eden günlük formu aldıklarında oldukça şaşıran velilerimize bir karışıklık olmadığına dair içlerini rahatlatmak için öğrencimizin besini yerken çekilmiş video ve fotoğraflarını anlık gönderiyoruz.

25-Kurumunuzda ne tip yağlar kullanıyorsunuz?

Kurumumuzda zeytinyağı, ayçiçek yağı ve tereyağı kullanıyoruz

to top button
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish