Kreşe erken başlamanın 5 faydası

Seteney Çocuk Evi dil uzmanları tarafından ebeveynleri bilgilendirme amaçlı, sadeleştirerek çevrilmiştir.

Çocuğunuzu kreşe veya anaokuluna verme fikri sizi endişelendiriyor mu?

Sakin olun.

İyi işletilen, kaliteli bir gündüz bakım programı ile çocuğunuz güvenle bakılmaz, aynı zamanda kreş, hem onun ve tabi ki sizin de sağlığınız için faydalı olacaktır.

1- Daha az duygusal problem

Tüm gün evde, evin işleri ve çocuğunuzun ihtiyaçları arasında koşuşturmak sizi bunaltmış olabilir. Çalışıyorsanız ve çocuğunuzun bakımı için anne-kayınvalide yardımı alıyorsanız, iş-ev ve yorulan, arada şikayette edebilen annenize (zaman zaman kayınvalidenize) duyduğunuz ağır minnettarlık hissi duygusal olarak yorulmanıza sebep olacaktır. JAMA Psikiyatri Dergisi’nde yer alan akademik makaleye göre, duygusal devinimler yaşayan annelerin kreşe giden çocukları, gitmeyenlere nazaran daha az ‘duygusal problemler’ geliştirirler. Bunlara anneden uzak kalma korkusu, bakıcı-anne dışında ki insanların yanında endişe yaşama, ve sosyalleşme problemleri (ağlama, sessiz kalma, saklanma isteği) de dahildir.

2- Büyüme imkanı

Kaliteli bir gündüz bakım-kreş programı çocuğunuzun gelecekteki başarısını pozitif yönde etkiler. – özellikle davranış problemlerinin nasıl ele alınacağını bilen öğretmenlerin olduğu, çocuklara yeterli öğrenme ve sosyalleşme imkanı sunulan, motivasyon-teşvik ve sevgi ortamının olduğu kurumlarda- ‘Çocuklar rutine ve programlı yaşamaya alıştıkları için, ilkokula başlarken geçiş ve alışma sürecini daha kolay yaşarlar.’ (Dr. Hayley Hirschmann, clinical psychologist with Morris Psychological Group, in Parsippany, N.J)

3- Daha az hastalık

Jama Pediatri Dergisi’nde yer alan makaleye göre 2,5 yaşından önce kreşe başlayan çocuklar, başlangıç sürecinde, gitmeyenlere nazaran daha çok solunum ve kulak enfeksiyonları geliştirir. Fakat, bu çocuklar ilkokula geldiklerinde, evde bakılan çocuklara oranla daha az hasta olurlar.

4- Büyük beyinler!

Dr. Francine Lederer’a göre; anaokuluna erken başlayan çocuklar, evde bakılan çocuklara oranla daha fazla paralel oyun, sosyalleşme ve gözlem imkanına sahip oldukları için, daha yüksek entellektüel yeteneklere sahip olurlar.

5- Doğru davranış

Kreşin en büyük faydalarından biri sosyalleşmedir. Çünkü, çocuklar nasıl paylaşmaları gerektiğini, problem çözmeyi ve takım oyuncuları olmayı öğrenirler. İyi eğitmenler eşliğinde yürütülen programlarda çocuklar çatışma durumunda uzlaşı oluşturmak ve orta yolu bulmak için sözel diyalog geliştirmeyi öğrenir