İş-Ev-Çocuklar. Çalışan Anneler için ’10 başaçıkma’ önerisi

Seteney Çocuk Evi Dil uzmanları tarafından Velilerimiz için Türkçe’ye sadeleştirerek çevrilmiştir.

İş hayatına geri dönmek, işi ev hayatıyla dengeli birşekilde yürütmek ve bu süreçte çocukları ve elbette kendimizi sefil etmemek tahmin ettiğimizden de zor olur bazen.

life-as-a-working-mom.jpg

Çocuğunuza kahvaltı ettirirken, aynı zamanda hazırlanmak, hergün anaokulu servisinin geç kalması ihtimali ile strese girmek. Çünkü geç gelen servis demek sizin için işe geç kalmak demek. Gözünüz korkmasın. Kendinizi bu üçgen arasında kaynolmuş şekilde sadece bir kaç ay göreceksiniz. Sonra, herşey bir rutine oturacak ve işleriniz kolaylaşacak. Yeter ki siz buna hazırlıklı olun.

İşe döndüğünüz için mutsuzsanız, kendinizi kaybolmuş hissediyorsanız, rutininizi oluşturmada size yardımcı olacak 10 hayat kurtarıcı öneri:

1- Görev paylaşımı yapın:

Çocuğunuz anaokulundayken onun sağlığı ve mutluluğu ile ilgili kaygılar yaşıyorsanız, basitçe işinizi doğru düzgün yapamazsınız. Hakkını veremediğiniz bir işi yapmaksa oldukça anlamsız. Aile üyelerinizden ve arkadaşlarınızdan destek alın.

2- Moral bozacak şeyleri okumaya gerek yok! 

Annenin çalışmasının çocuklarının duygusal ve ruhsal dünyalarına zarar verdiği vs ile ilgili ‘en son araştırmaları’ okuyup durmayın. Böylece bilinçaltınızda gereksiz suçluluk duygusu yerleştirmiş olursunuz. Siz neden çalıştığınızı biliyorsunuz ve çocuğunuzda sizin onu çok sevdiğinizi biliyor. Ve yine evde oturup çocuklarına bakmayı tercih eden, zaman zaman size kendinizi suçlu hissettiren arkadaşlarınıza özenmeyin. Emin olun, onların çoğu gün içerisinde sık sık sizinle yer değiştirmek istiyorlar.

3- Talep Edin:

Eşinizin size kendiliğinden yardım etmesini beklemeyin. İş paylaşımını talep edin ve gerekirse ne yapması gerektiğni sıfırdan öğretin.

4- Organize olun:

Manik sabahlar enerjinizi tüketecektir. Manik sabahları yaşamaktan kaçının. Çocuklarınızın kıyafetlerini, çantalarını, kendi kıyafetlerinizi bir gece önceden hazırlayın. Sabahları yapacağınız işleri ne kadar azaltırsanız, evinizden o kadar huzurlu çıkacak, gününüzün bir o kadar daha iyi geçmesini sağlamış olacaksınız.

5-Stoklayın:

Çocuklarınıza ihtiyacınızdan biraz daha fazla iç çamaşırı, kıyafet ve çorap alın. Böylece her gece çamaşır makinasının kölesi olmamış olursunuz

6- Kendiniz için ‘ara’ verin:

Evinizin tertemiz olması, ya da çocuklarınızın süper besleyici gıdalarla besleniyor olması, yemeklerinizin her gün taze pişmesi… bunların hiç biri sizden önemli değil. Evinizin ‘show evi’ olması yerine, yeteri kadar temiz olması, çocuklar için güvenli olması ve çocuklarınızla daha fazla kaliteli zaman geçiriyor olmanız, basitçe yeterli…bunu kendi kendinize tekrarlayın.

7- ‘Eve servis’ en güzel servis!.

Mahallenizde eve servis yapan yerlerden alışveriş yapın. Eve servis hizmeti sunmayan yerlerden ise talep edin. Unutmayın, yoğun talep bu hizmetlerin gerçekleşmesinin tek sebebi olacaktır. Eve servis hizmeti alamıyorsanız, online alışverişi deneyin. Migros Sanal Market, online alış verişte even kadar getiren kuruluşlardan biri. Daha pahalıya geliyor diyebilirsiniz. Fakat, büyük ama ucuz hipermarketlerden, her zaman daha şişkin bir faturayla çıktığınızı unutmayın. Online alışveriş sayesinde, gereksiz ürünlerden tasarruf etmiş olacak ve en önemlisi zaman kazanmış olacaksınız.

9- Otomatik ödeme talimatı:

Faturalar için otomatik ödeme talimatı verin.

10- Sıralama sorunu:

Kendinizi en sona koymayın. Öncelikleriniz; çocuklarınız, eşiniz, eviniz ve en sonda siz mi? Bu madde üzerine düşünmelisiniz