Çalışan ebeveynlerin söyledikleri kaçınılmaz tek sözcük: Suçluluk

Çalışan ebeveynlerin söyledikleri kaçınılmaz tek sözcük: Suçluluk

AAEAAQAAAAAAAAL3AAAAJGQ4MjkyYTkyLTQ5OGUtNDBjNS1hZDhjLTgyNjg3Mjk5MGU2Zg.jpg

Klk.Psk.Ezgi Hazal Kayan -Seteney Çocuk Evi-

Bu suçluluk duygusu beraberinde “Çocuğuma yetemiyor muyum?” sorusunu da getirebiliyor.

Okulumuz Seteney Çocuk Evi’nin Anneler günü etkinliği ve sene sonu sergisi kapsamında  bir araya geldiğimiz gün değinmeye çalıştığım bu konu hakkında küçük bir derleme yapmak ve ozellikle çalışan annelerin çocuklarıyla ilişkilerini temel alan birtakım araştırma bulgularını kısaca sizlerle paylaşmak istedim.

Bulgular genellikle, annenin çalışmasının çocuğu olumsuz şekilde etkilemediği yönündedir. Araştırmalar her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığını ve zarar görmediklerini, annenin çalışıyor olmasıyla ilintili herhangi bir gelişimsel sorun bulunmadığını gösterir.

Annenin, çocuğun bakımı için önemli bir kaynak olduğu ancak annenin çocuğu ile güçlü bir ilişki oluşturması için 24 saate ihtiyaç olmadığı saptanmıştır.

Bazı çalışmaların ana sonuçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 Annenin dışarda çalışması çocuğun gelişimini geciktirmiyor.

 Çalışan anneler ev işleri ve boş zaman faliyetlerine  daha az zaman harcıyorlar.

 Annenin evde kalması ya da dışarda çalışıyor olması çocuğun sosyal davranış, bilişsel yetileri ve dil gelişiminde farklılık yaratmıyor.

 Çalışan anneler izin günlerinde çocukları ile daha fazla zaman geçiriyor.

 Önemli olan annenin  çocuğu ile geçirdiği sürenin kısa ya da uzun oluşu değil, çocuğu ile geçirdiği sürenin niteliğidir.

 Ancak, annenin işinden tatmin olmamaması, çocuğunun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması ve çalışma şartlarının  çok ağır olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz etkileyebilmektedir.

 İşinde mutlu olan ve çocuğunun bakımı konusunda endişe duymayan anneler iyi bir ebeveyn rolüne sahiptirler ve çocuklarıyla olan iletişimleri güçlüdür.

Çalışan Annelere Öneriler:

Değerlerinizi keşfedin ve nasıl bir anne olacağınıza karar verin. Nasıl bir anne olacağınıza karar vermek, çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu olduğundan nasıl emin olacağınızı sağlar.

 Kararlarınıza güvenin ve onları uygulayın. Bazen verdiğiniz karar doğru , bazen  yanlış olacak ve bazen de ne doğru ne de yanlış olacaktır.  Hata yapmak için kendinize izin verin, hatalarınız sayesinde öğreneceksiniz. Hata yaptığınızı düşündüğünüzde samimi bir özür ve açıklama sunun. Sadece bir duruş alın ve sonuçları ile karşılaşmak için güçlü olup olmadığınızı bilin.

 Ebeveyn rolünüzü unutmayın. Her ailenin kendine özgü kuralları ve sınırları vardır. Ailenizde koyduğunuz kurallar ve sınırlar esneyebilir ancak suçluluk duygusuyla kuralları ve sınırları kaldırmayın.

 Kendinize iyi bakın. Yeterli uyku, beslenme, egzersiz yapma ve sizi mutlu eden şeyleri yapmak önemli. Bilin ki sizin mutluluğunuz ailenizin mutluluğudur.

 Az zaman ayırmak, az sevgi vermek demek değildir. Önemli olan beraber geçirdiğiniz zamanı nasıl değerlendirdiğinizdir. Çocuğunuzla beraberken onun sevdiği faliyetleri yapın. Örneğin; resim yapmak, sinemaya gitmek vb.

 Zamanınızın sınırlı olduğu durumlarda, örneğin ev işi yapmanız gereken durumlarda işinizi yaparken çocuğunuz ile sohbet edin ya da çocuğunuzun yaşına ve yeteneğine  göre ondan yardım isteyin. Bu iletişim arttırmanın ve güçlendirmenin bir yoludur.

 Çocuğunuza az da olsa düzenli zaman ayırın.

Kl. Psk. E. Hazal Kayan

Seteney Multi-Lingual Çocuk Evi