Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /srv/psa01/seteney.com.tr/httpdocs/wp-includes/post-template.php on line 284 En iyi Anaokulu / velilerin okuması gereken 59 soru

onun için en iyi anaokulunu bulma yolunda 59 soru&cevap

Veli adaylarımızın en sık sorduğu sorular

Kayıt Öncesi Dönem

1- Yeni kayıt yaptıracağım. Çocuğumun daha önce hiç bir anaokulu ya da kreş tecrübesi yok. İzleyeceğimiz en iyi anaokulu alıştırma süreci nasıl olur? Siz alışma döneminde ne yapıyorsunuz?

Çocuğumuzu bir hafta süreyle aşamalı olarak okula alıştırıyoruz. Bu süreçte de velimizi kurumumuzda misafir ediyoruz.

ilk gün saat 10:00 gibi evde kahvaltısını yaparak gelmiş ebeveyni ile okulumuza gelen öğrencimizi yaşına ait oyun grubuna veya bireysel oyuna alıyoruz.

Bir saatlik bir süreçte sürekli değişen aktivitelerle çocuğumuzun oynamasını sağlıyoruz.

Bu süreç içerisinde çocuğumuzun ebeveynini görmek istemesi durumunda, uygun alanlarda çocuğumuzla ebeveynimizi bir araya getiriyor daha sonra tekrar oyun ortamına döndürüyoruz.

Bir saatlik aktiviteyi en ilginç ve çocuğun en keyif aldığı zamanda noktalayıp çocuğumuzun bir sonraki gün istekle okula gelmesini hedefliyoruz.

İkinci gün aynı aktiviteleri yarım saat arttırarak 1,5 saate çıkarıyoruz.

3. gün ise öğrencimizi kahvaltı saatine dahil ediyoruz ve süreç toplamda 2 saate uzuyor.

4. gün öğrencimizi hem öğle, yemeği hem de sabah kahvaltısına dahil ediyoruz.

Öğrencinin durumuna göre 3-3,5 saatlik süreçte kurumda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz.

Tam gün eğitime dahil olacak öğrencilerimizi 5. günde uyku saatiyle tanıştırıyoruz. Ancak şunu da eklemeliyiz. Sürecimiz kaba hatlarıyla bahsettiğimiz gibi olsa da çocukların bireysel farklılıkları, ihtiyaçları bize yol gösteriyor ve işleyişte 15 güne bazen 3 haftaya varan uyum süreçleri uzayabiliyor.

Yine bu süreçte, çocuğumuz kadar anne babamızda çocuğundan ayrılma süreçlerini yönetmeye gayret ediyoruz.

Bu anlamda, psikoloğumuz, çocuk gelişimi uzmanı idari personelimiz de ailelerimize rehberlik ediyorlar.

2- Öğretmenleriniz nereden mezun?

Öğretmenlerimiz üniversite mezunu, ancak lise mezunu öğretmenlerimiz okulumuz da yardımcı öğretmenlik yapabiliyorlar.

3- Sınıflarınızda yardımcı öğretmen var mı? Sınıf mevcutlarınız nasıl? 

Evet her sınıfımızda bir adet yardımcı öğretmen mevcut. Sınıflarımızda toplam 10 öğrenci bulunuyor. Öğretmen başına 5 öğrenci düşüyor.

4- Çocuğum kurumunuza ne kadar sürede alışır?

Çocuğun alışma süreci çocuktan çocuğa değişmektedir. Fakat bizler ilk oryantasyon haftasında (sizlerden destek alarak öncellikle güven duyma duygusunu desteklemek suretiyle) ilk haftayı sağlıklı bir şekilde antlattığımızda bir sonra ki hafta uyum sürecimizi tamamlamış oluyoruz.

5- Çocuğum alışmaz ise ne olur?

Çocuğunuzu gözlemliyoruz. Alışamadığı eğitimciler tarafından farkedildiğinde kısa bir süreliğine alıştırma sürecine ara veriyoruz ve iki ay sonra tekrar davet etmek üzere velimize teşekkür ediyoruz.

6- Biz ilk defa ayrılacağız, bu süreci nasıl yönetmem lazım? Nasıl hareket etmeliyim?

Öğrencimizin ilk başladığından grubu reddetme, ağlama, eve gitme isteği gibi davranışlarının gelişeceği ön kabulünde olmamız gerekiyor.

Alışma sürecinde çocuğunuz her gün okula mutlu ve istekli gelmeyecektir. Evde gitmemek için bahaneler üretebilir, anneyle tensel temasını arttırır. Bir yerlerinin ağrıdığını söyleyebilir. Okulda arkadaşlarının ona iyi davranmadığını söyleyebilir.

Burada ebeveynin net ve kararlı duruşu çok önemli. Çocuğumuzun şikayetlerini dinlemeli, görmemezden gelmemeli, ancak yorum yaparak ya da konuyu uzatarak çocuğunun rahatsızlığını derinleştirmemesini sağlamak gerekiyor.

Alışma sürecinde bir diğer sıkça karşılaştığımız davranış şekli ise; öğrencinin karmaşık duygu ve düşüncelerinin ortaya çıkardığı şikayetleri sebep göstererek ebeveyn üzerinden iletişim sağlamasına mahal vermemek gerekiyor. Öğrenci problemini kendi dile getirmeli, öğretmen ve ebeveyn asla karşı karşıya gelmemeli, ebeveyn ve öğretmen çocuğa karşı ortak dili kullanmalı.

Alışma sürecinin haricinde genel olarak, veli öğretmenle karşı karşıya gelmemeli, iletişimi kurum yönetimi ile sağlamalıdır.

Bu yaklaşım daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Alışma sürecinde veli kararlı olmalıdır.

Çocuk gelişimi uzmanı idari personelin ve kurum psikoloğunun yönlendirme ve tavsiyelerine uymalı, kaygı ve endişelerini çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir.

Alışma sürecinde, eve gelen çocuğumuza “evet, hayır” soruları sormamalıyız.Örneğin; Bugün okulda mutlu muydun?

Çocuk karmaşık duygular yaşadığı için net cevap gerektiren sorulara cevap vermekte zorlanır. Hem de ebeveynin kaygısını hissettiği için farklı cevaplar vermek ihtiyacı içinde hisseder. O nedenle dolaylı sorularla çocuğun hissiyatını anlamaya çalışmak, daha önemlidir.
Örneğin; “ Bu gün okulda en çok neyle oynamayı sevdin?”
“Bugün okulda seni en çok mutlu eden olay neydi?”
“Sınıfında en çok neyi sevdin?”

Olumlu cevaplar çağıran sorular, çocuğumuzu bu süreçte daha rahat ettirecek ve olumlu düşünmesini sağlayacaktır.

7- Çalışıyorum, bakıcı mı yoksa kreş mi çocuğum için doğru olur?

Kreş ortamı çocuğunuzun sosyalleşebilmesini, kelime haznesinin gelişebilmesini, paylaşmayı öğrenebilmesini, grup içinde hareket edebilmesini ayrıca özgüven duygusunu destekleyeceği için çalışan annelere tavsiyemiz kreş ortamında çocuklarının büyümesi olacaktır.

Bakıcının öncelikle kendi dil-kültür yapısını çocuğa kazandıracağını ayrıca çocuğun bakıcı ile büyüdüğünde ancak bireysel şekilde oynayabileceğini göz önünde bulundurmamız gerekir.

Kimi zaman onarılması çok zor olan, hatta psikolojik destek gerektirecek duygu ve davranış problemleri ile karşılaşabilme ihtimalimizi göz önünde bulundurmamız gerekir.

Çalışan anne çocuklarının asgari aşağıda ki planlama ile büyütülmesini tavsiye ederiz;

0-12 Anne
1-2 yaş anne-baba ya da aile büyükleri (bakıcının fonksiyonu burada sadece destek hizmetleri olmalı)
2 yaştan sonra iyi araştırarak buldukları, çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri okul öncesi eğitim kurumu bundan sonra ki süreçte aileye destek vermeli.

8- Çocuğumun, astım, alerji (besin, toz, hayvan alerjisi gibi) kronik rahatsızlıkları var. Bulunduğu ortamı nasıl yönetiyorsunuz?

Öncelikle kurumlarımızda halı bulundurmuyoruz. Yer zeminlerimizi özellikle fitalatsız, düşük emisyonlu (havaya zehirli gazları karıştırmayan), akarlar gibi allerjenleri tutmayan, kalın linolyum zeminlere kapladık.

Zeminlerimiz rutin olarak, kokusuz ozonlu temizlik madeleri ile temizleniyor.

Süpürme çocuklar sınıf dışındayken yapılıyor, ve sınıflar havalandırılıyor.

Aylık olarak tüm okul buharlı oksijenle temizleniyor.
(farmaboss.com)

Astımı olan öğrencilerimiz için revir alanımızda velinin yönlendirmesi doğrultusunda hava verme uygulaması yapılıyor. Acil atak geliştirme ihtimali veya herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında, ilk yardım eğitimi belgeli çocuk gelişimi uzmanımız tarafından ilk müdahalesi yapılıyor. Aileye haber veriliyor, aciliyete göre ailenin yönlendirmesi ile ya da en yakın sağlık kuruluşuna ya da öğrencinin kendi doktoruna müracat ediyoruz.

Her hayvanı çok sevmemize rağmen, alerji ihtimalinden dolayı bu tip durumların gelişmesine sebep olmayan, balık, kaplumbağa gibi hayvanları besliyoruz.

Gıda alerjileri ile ilgili aile ile detaylı bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Oryantasyon sürecinde, öğrencimizi yemek ortamına dahil etmiyoruz. Daha sonra aşçımızla yaptığımız planlama sonucunda öğrenciye özel alternatif menü oluşturuyor ve gıda tüketimini kontrolü bir şekilde sağlıyoruz)

Öğrencilerimiz öğünlerini yemekhane de tüketirken, yemekhane dışı ortamlarda yiyecek tüketimine izin vermiyoruz.

9- Çocuğumu teyzesi, anneannesi, halası geldiğinde benim haberim olmadan teslim ediyor musunuz?
Servisi olmayan çocuğun kime teslim edileceği ile ilgili nasıl bir politika uyguluyorsunuz?

Öncelikle öğrencimizi evli çiftlerde anne-baba, boşanmış çiftlerde velayet hakkı olan ebeveyne teslim ediyoruz.
Bunun dışında eğer herhangi bir yakın veya tanıdık alacak ise, anne babanın önceden kurumu arayıp beyan etmesi, ve kişinin kimliği ile gelmesini istiyoruz. Kimlik bilgileri ile verilen beyan örtüştüğü takdirde öğrencimizi teslim ediyoruz. Öğrencimizin, kendini alacak olan şahsı tanıyor olmasını önemsiyoruz, ailelerimizin bu konuya özen göstermesini bekliyoruz.

10- Okulunuz hangi saatler arasında açık oluyor? Herhangi bir sebepten ötürü geç kaldığım durumlarda ne yapıyorsunuz?

Kurumumuz sabah 7.30 da açılıyor. 18:30’da kapanıyor. Velimizin geç kaldığı zamanlarda kurumu bilgilendirdiği takdirde, çok nadir olmak kaydıyla kurumda çalışan sorumlu kişiler, öğrencimize eşlik ediyorlar.

Ancak, geç kalma durumlarını velimizin iyi yönetmesini bekliyoruz. Çünkü, çocuklarda zaman kavramı farklı işler. Arkadaşsız tek başına kaldığı için, bir sonra ki gün okula karşı isteksizliği doğabilir. Anne-babaya karşı güvensizlik gelişebilir. Aynı zamanda, öğrenciye eşlik eden personelin ertesi gün performansında düşüş olabilir. Bu da öğrencilerimize istediğimiz kalitede hizmet vermememize neden olur.

Bu nedenle, okul giriş, çıkış saatlerine velilerimizin azami özen göstermelerini rica ederiz.

11- Çocuğum (15-24 ay arası) önceliğim öz bakımının yapılması ve çocuğumun mutlu olması. Daha ileri ki yaşamında nasılsa eğitim alacak. Bu konuda ki kurumunuzun yaklaşımı nedir?
Biz uyum sürecince, öncelikle çocuğumuzun güvenini kazanmak istiyoruz. İdari personeli, öğretmeni ve arkadaşlarını seveceği ortamlar oluşturuyoruz.

Öğretmenimiz ve yardımcı öğretmenimizin yardımı ile öz bakım hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Öz bakım hizmetlerimizde çok aciliyet olmadığı müddetçe kurum destek elemanlarımızdan yardım almıyoruz.

Eğitimi önemsiyoruz, kurumumuz bir çocuk bakım merkezi olarak planlamadık. Ancak, eğitim öğretim faaliyetlerini çocuğumuzun keyif alacağı şekilde oyunlarla gerçekleştiriyor ve küçük yaştan başlayan eğitimin daha kalıcı olduğunu bilerek, önemsiyoruz.

Kayıt Süreci / Ücretler / Şartlar

1- Aylık ödemelerimizi hangi tarihler arasında yapıyoruz?

Ödemeler peşin olarak alınmaktadır. Ayın biri ile beşi arasında ödemeleri velilerimizin gerçekleştirmesini rica ediyoruz.

2- Seteney’in okul ücret ve ödeme planları nasıldır?

İki tip ödeme planımız mevcut. Ödemelerimiz peşin yıllık ödeme ve aylık ödeme olarak ikiye ayrılıyor.

Yıllık peşin ödememiz, daha avantajlı olup 12 aylık süreyi kapsar.

Havale, peşin ve kredi kartı ile ödeme kabul ediyoruz.

Oyun gruplarında ise günlük ve saatlik ödeme planlarımız mevcut.

3- Kayıt esnasında gerekli olan evraklar nelerdir?

Öğrencinin 4 adet vesikalık fotoğrafı

Aşı kartı fotokopisi

Doktorundan sağlık raporu

Anne-Baba-Çocuk kimlik fotokopisi

Sözleşme

Çocuk gelişim dosyası

4- Sözleşme yaptığımda bu beni maddi olarak bağlar mı? Yıl ortasında mali düzenimizde bozukluk, muhtemel taşınma veya hastalık gibi durumlarla karşılaşsak dahi 12 ay boyunca ödeme yapmak zorunda mıyım?

Bu gibi durumlarda velilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Alıştırma sürecini tamamlayamayan, alışamayan öğrencilerimizden bir ücret talep etmiyoruz.

Taşınma, işten çıkarılma gibi durumlarla karşılaşan velilerimizin sözleşmelerini devam eden takvim ayının bir sonra ki ayında feshetiyoruz.

Hastalık durumlarında ise, öğrencimizin doktorundan kreşe devam edemez raporu talep ediyoruz.

Bu gibi durumlarda sözleşmemizi karşılıklı olarak feshetmekteyiz.

5- Çocuğum hastalandı (grip oldu) ve okula gelemedi. O ayı tam ödeyecek miyim?

Bizler öğrencimizi resmi olarak kayıt ettiğimizde, bağlı bulunduğumuz bakanlığa ve e-okul sistemine bildiriyoruz. O nedenle Seteney bir oyun evi değildir. Her öğrenci bakanlığın öngördüğü ve yerine başka bir öğrencinin alınamayacağı bir kontenjan dahilindedir. O nedenle, ödemelerimiz diğer özel eğitim kurumlarında da olduğu gibi, geldiği gün sayısı üzerinden hesap edilmemektedir.

6- Aylık ve yıllık ücretleriniz nelerdir?

Ödeme plan ve ücretleri için 0212 280 83 06 no'lu numaradan Burcu Hn. ile görüşebilirsiniz.

7- Kurumunuzda ne gibi indirimlerden faydalanabiliriz. Kayıt dönemi ve indirim dönemleriniz var mı?

Seteney’de tanımlanmış özel indirimler;

Kardeş İndirimi %10

İndirimli kayıt dönemimiz 3 ay sürmektedir. (Haziran, Temmuz, Ağustos) İndirimli kayıt dönemin de kayıt olan öğrenciler belirli bir indirim oranından faydalanmakla birlikte, yeni dönem zamlarından etkilenmezler.

8- 12 aylık toplu ödemde, Yaz okulunda olacak muhtemel fiyat farklılıklarından etkilenir miyiz?

Toplu ödemenin avantajı, ödeme planını ve ücretleri tüm yıla indirimli oranlar üzerinden sabitlemiş olmaktır. Yaz okulu ise aylık ödeme planında her dönem yeninden ücretlendirilir.

9- Aylık veya yıllık ödemelerim dışında, farklı bir ödeme talebiyle karşılaşacak mıyım?

Çocuğumuzun kullanacağı eğitim setleri; yıllık 500 TL

Bu ödeme 2 taksit halinde ya da kayıt esnasında peşin olarak alınır.

Binicilik, yüzme, tiyatro etkinlikleri, müzeler gibi etkinliklerimiz ekstra ücret kapsamında olup seçmeli olarak alınabilmektedir.

Beslenme

1- Tavuk veriyor musunuz?

Evet menülerimizde tavuklu yemeklerimiz oluyor. Besinlerde kullandığımız tavuğu Levent kasabından  temin ediyoruz.

Velimiz çocuğunun tavuk yemesini istmediğini beyan ettiği  durumlarda öğrencimize alternatif et grubu gıdalar çıkarıyoruz.

2- Yemekleriniz kurumda mı pişiyor?

Pazartesi günleri Levent’te ki semt pazarından taze meyve ve sebzelerimizi temin ediyoruz. Dondurulmuş ürünler kullanmıyoruz. Meyve ve sebze alımlarını haftalık olarak, et ve sebze alımlarımızı günlük olarak yapıyoruz.

Kurumumuzda aşçımız tarafından tencere yemeklerinden oluşan menümüz günlük olarak hazırlanıyor. Sabah, öğle ve ikindi öğünleri olarak çocuklarımıza sunuluyor.

3- Haftada kaç gün süt veriyorsunuz?

Haftanın üç günü kahvaltı da içecek olarak süt verilirken, diğer günlerde öğle yemeğinde yoğurt, ayran, cacık, ikindi kahvaltısında sütlaç, muhallebi, puding gibi sütlü ürünlerle menümüz destekleniyor.

3- Haftada kaç gün yumurta veriyorsunuz?

Haftada en az iki gün yumurta veriyoruz. Ancak, kek, poğaça ve yumurtalı yemeklerle (yumurtalı ıspanak,menemen) çocuklarımızın hayvansal protein almasını sağlıyoruz.

4- Hazır paket ürün ve gıdalar kullanıyor musunuz?

Hiç bir suretle kullanmıyoruz. Sürpriz günlerimizde ise velilerimizden özellikle kuruyemiş, meyve veya ev ortamında yapılmış kek kurabiye tarzı yiyecekleri tercih etmelerini rica ediyoruz.

5- Kurumunuzda çocuklara çay veriyor musunuz?

Bitki ve mevsim çaylarını tercih ediyoruz.

6- Yemek yemek istemeyen, ya da bağımsız yiyemeyen çocuklara ne yapıyorsunuz?

Eğitimcilerimiz tarafından çocuklarımıza yemek konusunda mutlaka destek sağlanıyor. Zaman içerisinde kendilerinin yemesini destekliyoruz. Okulumuzda yemek ve uyku gibi konularda çocuklarımız dikte ederek, ya da zorlayarak değil, “bir kaşık tadına bakma uygulaması” ile çocukların tanımadıkları ya da reddettikleri besinleri tanımalarına fırsat oluşturuyoruz.

Zamanla, çocuklar tercih etmedikleri yiyeceklerin diğer arkadaşları tarafından tüketildiğini gördükçe, intoleransları olmadığı sürece, onlarda bu besinleri tüketmeye başlıyorlar.

7- Neden organik besin kullanmıyorsunuz?

Gerçek organikler sertifikalı ürünlerdir. Organik olduğu beyan edilen ürünlerin organikliği üzerine tartışılan bir konu. Aynı zamanda, organik besin grubu maliyet, tüm okul için düşündüğünde tedarikte miktar ve zamanlama konusunda problemler oluşmakta. Ancak yoğurtumuzu organik olarak kurumumuzda mayalarken, diğer sebze ve meyvelerimizi semt pazarından temin ediyoruz. Diğer grup gıda ürünlerini metro hipermarketlerden temin ediyoruz.

8- Çocuğuma evde peynir yediremiyorum. Okulunuzda da yediğini biliyorum. Hangi marka peynir kullanıyorsunuz?

Okulumuzda Sütaş’ın tam yağlı yumuşak, beyaz peynirini kullanıyoruz.

9- Çocuğum sebze yemiyor. Ama bana gönderdiğiniz formlarda yediğini beyan ediyorsunuz. Bu nasıl oluyor?

Bu tür durumlarda, velinin bir karışıklık olmadığına dair içini rahatlatmak için, öğrencimizin besini yerken çekilmiş video ve fotoğraflarını anlık olarak gönderiyoruz.

toddlercare-img

Servis Hizmetleri

1- Servisiniz var mı? Hangi servis şirketi ile çalışıyorsunuz?

Kurum prensibimiz gereği hiçbir servis şirketi ile a çalışmıyoruz. Araçlarımız kurumumuza ait olup<a, kendi bünyemizde sigortalı olan şöförlerimizle ve hosteslerimizle taşımacılık hizmeti vermekteyiz.

2- Hangi güzergahlara servis hizmeti veriyorsunuz?

Ana servis güzergahlarımız:

Çeliktepe

Gültepe

Seyrantepe

Maslak

İstinye

Kuruçeşme

Kağıthane

Kasımpaşa

Halıcıoğlu

Şişli

Fulya

Mecidiyeköy

Gayrettepe

4.Levent

Akatlar

Etiler

Bunun dışında ki bölgelerde özel planlama ile servis hizmeti yürütmekteyiz.

3- Servisleriniz de hostes bulunuyor mu?

Her iki aracımızda yol sürecinde, çocuklarımıza servis sürecinde ihtiyaçlarına destek olan, yolculuğa refakat etmekte olan, anne babaya teslim edip teslim alan servis hostes elemanlarımız bulunmaktadır.

4- Servisleriniz saat kaçta öğrenci kabulüne başlıyor, ve en son servis saat kaçta yapılıyor?

Sabah 7:10 da ilk servisimiz yapılıyor. En son servisimiz ise 19:00’a kadar gerçekleştiriliyor.

5- Servis içinde hangi güvenlik sistemleri bulunuyor?

Araçlarımız çocuklara uygun emniyet kemerleri, yol kamerası, sıkışmayı önleyici otomatik kapı sistemi, ilave basamak mevcut olup, çocukların güvenliğine uygun olarak tasarlanmıştır. İsteyen velilerimiz araçlarımıza çocuğuna özel kullanılmak üzere araç koltuğu yerleştirebilirler.

7- Servis ücret tarifeniz nasıl? Ücretleri ne şekilde ödüyoruz?

2017-2018 İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Servis Araçları ücret tarifesine göre ücretlendirme yapıyoruz.

0-5 km 300 TL’den başlamaktadır.

Mesafe hesaplarımız google haritalar uygulaması üzerinden ev adresi-okul arası güzergah hesaplaması ile yapılmaktadır.

Servis ücretleri aylık olarak, ayın 1 ila 5 i arasında velimizden tahsil edilmektedir.

8- Çocuğumu örn. sabah ben bırakacağım ancak akşam servisle bırakılmasını istiyorum. Tek yön servis kullanımı mevcut mudur? ücretlendirmesi ne şekilde olur?

Çift ya da tek yön servis hizmet almak velimizin talebine göre planlanabilmektedir. Ödemeler km’e göre verilen ücretin %50 sine tekabül edecek şekilde tahsil edilir.

10- Servislerinizde çocuklarla birlikte zaman zaman kurum dışı kimseler seyahat ediyor mu? Bununla ilgili politikanız nedir?

Zaman zaman kurumumuzda sigortalı olarak çalışan, sabıka sicil kaydına sahip olduğumuz Öğretmen, yardımcı öğretmen veya destek personelimiz araçlarımızda yolculuk edebilmektedir.

Bunun dışında hiç bir yetişkini çocuklarımızın emniyet ve güvenliği açısınından servis araçlarımıza almamaya özen göstermekteyiz. Bu konuda velilerimizin de gerek hassasiyeti göstermelerini rica ederiz.

11- Servis şöförlerinizi hangi kriterler doğrultusunda seçiyorsunuz?

Şöförlerimiz;

Hepatit, HIV, akciğer grafisi, kan tahlilleri, bulaşıcı hastalığı olmadığına dair devlet hastanesinden alınmış belgeleri ile adil sicil kaydı, sürücü belgesi, araç kullanmaya psikolojik olarak uygun olduğunu belirtir psikoteknik belgesi, sürücü ceza puanı belgeleri, yerleşim yeri belgesi bulunmakta olup, bünyemizde çalıştıkları bakanlığa bildirilmiştir.

Araç şöförlerimiz, okulumuzda aynı zamanda güvenlik ve teknik hizmetlerden sorumlu oldukları için, tüm öğrencilerimiz tarafından tanınır. Kendileri tüm velilerimizi de tanırlar.

toddlercare-img

İngilizce Dil Eğitimi

1- Gerçekten bu kadar küçük çocuklar yabancı dil öğreniyorlar mı?

Evet, gerçekten öğrenebiliyorlar. Yaş gruplarına göre değişmekle birlikte sayıları, renkleri, şekilleri, hayvanları, ve selamlaşmayı, basit günlük hayat komutlarını öğrenebiliyorlar.

Sadece ezberle değil, gündelikte hayatta kullanabilecek şekilde dillerine yerleştiriyorlar.

2- Benim çocuğum henüz düzgün Türkçe konuşamıyor. İkinci bir dil eğitimi dil gelişimine zarar verir mi?

Hayır, dil gelişimine zarar vermez. Çünkü bilimsel araştırma sonuçlarına göre dil eğitimine en açık olan yaş aralığı ile çalıştığımız ve İngilizceyi ana dil değil, ikinci dil formatında öğrettiğimiz için ana dil gelişimini (öğrencde gelişimsel problem olmadığı  müddetçe) etkilemiyor.

3- Native speaker mısınız?

Hayır değilim. Çocukların anadilini anlayarak, onların ihtiyaçlarını karşılamak için kurumumuz native speaker bir öğretmen seçmedi. Native speaker konusu da kendi içinde problemleri olan bir konu. Öncelikle native speaker nedir? bunu anlatalım.

Anadili İngilizce olan İngiltere, Avusturalya veya Amerika (gibi) kökenli kişilere English native speaker denir. Onların dışında ki, farklı ülke kökenli, İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenmiş kişiler native speaker değildir.

Türkiye de okul öncesi kurumlarda native speaker öğretmen olarak lanse edilen ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişiler, esasen çocuk gelişimi ile ilgili eğitim almamış, sadece ikinci dil yabancı dili İngilizce olan, genellikle kendi dilinin aksanına sahip bir İngilizce ile konuşan kişilerdir. Ben bu durumu sağlıklı bir dil eğitiminin altyapısını oluşturacağına inanmıyorum.

4- Çocuğum günde kaç saat İngilizce dersi alacak. Dersler ne kadar sürüyor?

2 yaş grubumuzun ders uzunluğu 20 dk. dır.  3 Yaş grubumuzun ders uzunluğu 30 dk. 4 Yaş grubumuzun ders uzunluğu 40 dk. dır.

Haftanın 5 günü her yaş grubunda ingilice dersi yapılıyor.

5- İngilizceyi ne şekilde öğretiyorsunuz?

Derslerimizde Hybrid Play&Learn ELT system kullanılıyor. Motomot gramer eğitimi yerine çocukların sıkılmadan, dikkat kaybı yaşamadan, oyunlarla, şarkılarla, masallarla ve etkinliklerle dil öğrenmesini sağlıyoruz. Web sitemizde İngilizce eğitim programı sekmesinde, program, kaynak ve hedeflenen dil kazanımlarını inceleyebilirsiniz.

6- Çocuğuma ben evde nasıl yardımcı olabilirim. Eğitimini nasıl takip edebilirim?

Evlere aylık olarak eğitim programı gönderiyoruz. Burada genel başlıkları ile işlediğimiz konulardan bahsetiyoruz ve de derste söylediğimiz şarkıların sözlerini de yer alıyor. Web sitemizde yer alan online kaynaklar sekmesinde bulunan internet sitelerinden şarkıları indirebilir, ve çocuklarınla eşlik edebilir, eğitim programı üzerinden de müfredatımızı takip edebilir. Pekiştirici aktiviteler yapabilirsiniz.

toddlercare-img

Güvenlik

1- Okulda çocuğuma iyi davranıldığına nasıl emin olabilirim? Ne şekilde denetleyebilir ve takip edebilirim?

Bizler işimizi aşkla yapıyoruz.

Ortak sevdiklerimize, anne-babaların davrandığı özenle hem öğretmen, hem idari personel davranmakta. Bu okul içi güvenlik kameralarıyla kurum içerisinde izlenebilmekte. Güvenlik kameralarının bağlı bulunduğumuz bakanlıkça kurum kapatmaya varabilen şekilde yasaklandığı için kurum dışına yayın yapmamız mümkün olmamaktadır. Ancak, isteyen velimiz, istediği saatte, randevusuz gelerek gözlem pencerelerinden çocuklarını izleyebilirler.

Kurum içi idari personelimiz, rutin olarak gün içinde sınıflarda bulunarak, gözlem pencerelerinden gözlemleyerek, ortak alan aktivitelerinde bizzat bulunarak süreci denetliyorlar.

Butik bir okul olmamızın, kontrol edilebilir sayılarda öğrenci kabulümüz sebebiyle olumsuz durumların gözden kaçma ihtimali minimumdur.

2- Çocuğumun kişisel temizliğini kim yapıyor? 

Öğrencilerimizin kişisel temizlikleri yardımcı öğretmen ya da sınıf öğretmeni tarafından yapılmaktadır.

3- Dışarıdan okula yetişkinlerin girişi ile ilgili politikanız nedir?

Okulumuzun girişinde ki güvenlik noktasında ki elemanlarımız, gelen yetişkinleri karşılıyor ve telefonla yönetimi bilgilendiriyor.

Kapı görevlilerce açılıyor ve idari alana kadar gelen konuklar refakat ediliyor. Misafirler ancak belirli alanlarda kabul ediliyor ve okul içinde ise kendilerine eşlik ediliyor. Ziyaretçilerimizin çocukların bulunduğu ortamlara girmeleri sınırlandırılıyor.

4- Okulunuzun fiziki yapısı çocuk güvenliği ile ne kadar uyumlu?

Öğrencilerimizin merdiven iniş çıkışları öğretmen, yardımcı öğretmen veya stajyer öğretmen refakatinde olmaktadır. Merdiven başları kapı sistemleri ile kapatılmıştır. Merdivenler tırabzanla çevrilidir.

Bina bahçe çevresi duvarla çevrilidir. Ana giriş kapısıda güvenlik bulunmaktadır. Bina çevresi ve içi kameralarla izlenmektedir. Okul içine 4 kapıdan geçilerek ulaşılabilmektedir.

Binamızda duman sensörleri, yangın merdiveni, yangın söndürme tüpleri bulunmakta olup, kablo ve tesisat yangın güvenliği yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmiştir.

Binamız güvenlik şirketi tarafından 7/24 takip edilmektedir.

Çalışanlarımızın tamamının sağlık raporu (HIV, Hepatit negatif raporları, Kan tahlil sonuçları) bulunmakta olup, adli sicil kayıtları ve yerleşim yeri belgeleri mevcuttur. Yeni yasaya göre de güvenlik soruşturmaları yapılmıştır. (Aile bilgileri dahil olmak üzere)

Tüm çalışanlarımız bağlı bulunduğumuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirilmiş ve onaylanmıştır.

Güvenlik

1- Okulda çocuğuma iyi davranıldığına nasıl emin olabilirim? Ne şekilde denetleyebilir ve takip edebilirim?

Bizler işimizi aşkla yapıyoruz.

Ortak sevdiklerimize, anne-babaların davrandığı özenle hem öğretmen, hem idari personel davranmakta. Bu okul içi güvenlik kameralarıyla kurum içerisinde izlenebilmekte. Güvenlik kameralarının bağlı bulunduğumuz bakanlıkça kurum kapatmaya varabilen şekilde yasaklandığı için kurum dışına yayın yapmamız mümkün olmamaktadır. Ancak, isteyen velimiz, istediği saatte, randevusuz gelerek gözlem pencerelerinden çocuklarını izleyebilirler.

Kurum içi idari personelimiz, rutin olarak gün içinde sınıflarda bulunarak, gözlem pencerelerinden gözlemleyerek, ortak alan aktivitelerinde bizzat bulunarak süreci denetliyorlar.

Butik bir okul olmamızın, kontrol edilebilir sayılarda öğrenci kabulümüz sebebiyle olumsuz durumların gözden kaçma ihtimali minimumdur.

2- Çocuğumun kişisel temizliğini kim yapıyor? 

Öğrencilerimizin kişisel temizlikleri yardımcı öğretmen ya da sınıf öğretmeni tarafından yapılmaktadır.

3- Dışarıdan okula yetişkinlerin girişi ile ilgili politikanız nedir?

Okulumuzun girişinde ki güvenlik noktasında ki elemanlarımız, gelen yetişkinleri karşılıyor ve telefonla yönetimi bilgilendiriyor.

Kapı görevlilerce açılıyor ve idari alana kadar gelen konuklar refakat ediliyor. Misafirler ancak belirli alanlarda kabul ediliyor ve okul içinde ise kendilerine eşlik ediliyor. Ziyaretçilerimizin çocukların bulunduğu ortamlara girmeleri sınırlandırılıyor.

4- Okulunuzun fiziki yapısı çocuk güvenliği ile ne kadar uyumlu?

Öğrencilerimizin merdiven iniş çıkışları öğretmen, yardımcı öğretmen veya stajyer öğretmen refakatinde olmaktadır. Merdiven başları kapı sistemleri ile kapatılmıştır. Merdivenler tırabzanla çevrilidir.

Bina bahçe çevresi duvarla çevrilidir. Ana giriş kapısıda güvenlik bulunmaktadır. Bina çevresi ve içi kameralarla izlenmektedir. Okul içine 4 kapıdan geçilerek ulaşılabilmektedir.

Binamızda duman sensörleri, yangın merdiveni, yangın söndürme tüpleri bulunmakta olup, kablo ve tesisat yangın güvenliği yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmiştir.

Binamız güvenlik şirketi tarafından 7/24 takip edilmektedir.

Çalışanlarımızın tamamının sağlık raporu (HIV, Hepatit negatif raporları, Kan tahlil sonuçları) bulunmakta olup, adli sicil kayıtları ve yerleşim yeri belgeleri mevcuttur. Yeni yasaya göre de güvenlik soruşturmaları yapılmıştır. (Aile bilgileri dahil olmak üzere)

Tüm çalışanlarımız bağlı bulunduğumuz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirilmiş ve onaylanmıştır.

Özel İhtiyaçlı Öğrenciler

1- Özel ihtiyaçlı öğrencileri kabul ediyor musunuz?

Seteney özel çocuklarımıza, onların ihtiyaçlarına yönelik düzenlemeler oluşturmaya çalışarak (özel eğitim ve gölge öğretmen desteği gibi..) gelişimlerine katkıda bulunmaya gayret gösterir.

Hastalık Yönetimi

Öğrencilerimiz hasta olduğu zaman...

1- Öğrencilerden biri hasta olduğunda ne yapıyorsunuz? Diğer çocuklara bulaşmasını nasıl engelliyorsunuz.

Acil olmayan durum ve kontrol altında ki hastalıklarda (örn.Üst solunum yolları enfeksiyonu, bağırsak enfeksiyonu) öncelikle bir eğitimci ile beraber öğrencimizi revir odamıza alıyoruz. Ateşini ölçüp, bu konu ile ilgili aileye bilgi veriyoruz. Ateşin yüksekliğine göre, önce ilaçsız yöntemlerle ilk müdahaleyi yaparak ateşi düşürmeye çalışıyoruz (eklem yerlerine ılık kompres, ılık duş aldırma..). bu süreçte sürekli velimizle iletişim halinde oluyoruz. Ateşin düşmediği durumlarda veli onayı ile, Calpol, Peditüs, Dolven türevi ilaçlarla ateşi kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bu süreçte velimizin okula gelip öğrencimizi almasını talep ediyoruz. Velimizin okula gelememesi gibi istai durumlarda, öğrencimizin doktoruna kadar öğrencimize eşlik ediyor, orada velimize teslim ediyoruz.

2- Bulaşıcı hastalığı olan öğrenciler ile ilgili öğrencilerle ilgili politikanız nedir?

Hepatit ve benzeri hastalıklara sahip çocuklarımızı kurumumuza kabul edemiyoruz. Bu nedenle kayıt döneminde öğrencimizin doktorundan sağlık raporu istiyoruz.

Grip ve benzeri virütik rahatsızlıkları olan öğrencilerimizin ailelerinden kuluçka döneminde (ilk 3 gün) evde dinlendirmelerini rica ediyoruz. Böylece, öğrencimizin hastalık sürecini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmesini, hem de diğer öğrencilerimize bulaştırmamasını sağlıyoruz.

Kabakulak, su çiçeği gibi çocukluk çağı bulaşıcı hastalıkları ile okulumuzda karşılaştığımız durumlarda, üst yazı ile tüm velilerimize bilgilendirme de bulunuyoruz.

3- Acil müdahale gerektiren durumlar için bir eylem planınız var mı? varsa nedir?

1- İlk müdahale yapılır, Veli aranır, olay hakkında bilgi verilir.

a) Velinin talebine göre en yakın hastaneye eğitimciler tarafından götürülür.

b) Velinin talebine ve aciliyet seviyesine göre velinin gelmesi beklenir.

2- İlk müdahale yapılır, Veliye ulaşılamadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulur, bu süreçte öğrencinin doktorundan yönlendirme alınır.

4- Çocuğum hastalandığı zaman kurumunuza haber vermem gerekiyor mu? Yoksa siz mi arıyorsunuz?

Öğrencimiz hasta olduğunda, velimizin telefon açarak bizleri bilgilendirmesini rica ediyoruz. Sizler tarafından bilgi ulaşmadığı durumlarda, idari personelimiz velimize ulaşıyor. Ancak önceliğimiz velimizin bizleri sabah saatlerinde bilgilendirmesidir.

5- Çocuğuma ilaç verilmesi gerekiyor. Bununla ilgili politikanız nedir?

Öğrenciye ilaç verileceği durumlarda, velimizden o günün tarihi, öğrencinin adı soyadı, ilacın adı ve ve verilecek miktarı yazılı olarak belirtmelerini (ilaç ile göndermelerini talep ediyoruz)

Hijyen Yönetimi

Temizlik planımız

1- Okulunuzun günlük temizlik planı nasıl?

Sabah 7:30’da temizlik hizmetlerimiz başlıyor. Tüm okulumuz öğrencilerimiz gelmeden, öncelikle onların kullanacağı alanlar olmak üzere HEPA filtreli elektrikli süpürge ile süpürge ile süpürülüyor. Zeminlerimiz virüs ve bakterileri yok eden, sağlığa zararı olmayan doğal dezenfektan katılmış (farmaboss.com.tr) suyla paspaslayarak, mopla kurulanıyor. Tuvalet, mutfak ve diğer zeminler için temizlik kova, aparat ve mopları ayrı oluyor. Lavabo ve wc’ler gün içerisinde 3 kez temizleniyor. Akşam dezenfekte edilerek bırakılıyor.

Oyuncaklar; aylık olarak yüksek ısıda su ve dezenfektanla yıkanıyor, günlük ise sprey dezenfektan ile dezenfekte ediliyor.

Çöpler torbalı çöp kutularında muhafaza ediliyor ve günlük olarak boşaltılıyor. Alt değiştirme çöpleri, kendine özel kovada tutuluyor ve anlık boşlatılıyor.

Bulaşıklar yüksek ısıda bulaşık makinasında, elde yıkama uygulanmadan yıkanıyor.

Temizlik planına göre kapı ve pencereler, dış kapı ise haftalık olarak temizleniyor.

2- Yemekhane ve mutfak temizliğiniz nasıl oluyor?

Yemekhane günde 3 kez yaş gruplarının geçişi arasında masa-sandalye temizliği, öğün sonrası komple temizlik uygulanıyor. Akşam ise, kendine özel temizlik aparat, bez ve mopları ile dezenfekte ediliyor.

Mutfak temizliği aşçı tarafından gün içerisinde sürekli yapılıp, dolap içleri dahil olmak üzere rutin olarak idari personel tarafından denetleniyor. Akşam ise, genel temizliği ve dezenfektesi yapılarak çıkılıyor.

Bize bir sorunuz var mı?

Aradığınız soru burada değil ise; bize yazın
to top button
en_USEnglish
en_USEnglish